Kraniosakrální terapie
Co je to kraniosakrální terapie
Kraniosakrální terapie je jemná, neinvazivní a přesto velmi účinná metoda, která podporuje přirozené samoozdravné procesy těl. Pracuje s přirozeným pohybem mozkomíšního moku, jenž proudí mezi lebkou (kranium) a kostí křížovou (sakrum). Tento rytmický pohyb, známý jako kraniosakrální rytmus, ovlivňuje celkovou rovnováhu organismu – těla, mysli i emocí. Název této metody vlastně přesně popisuje její podstatu: práce s centrální nervovou soustavou, která začíná v lebce a končí u kříže.
Jemnými doteky terapeuta dochází k uvolňování napětí, které se v těle nahromadilo vlivem stresu, emočního vypětí, úrazů nebo jiných zátěžových situací. Terapie podporuje přirozené samoléčebné procesy těla, uvolňuje fyzické i emoční bloky a harmonizuje tělo i mysl jako celek, navozuje hluboký pocit uvolnění a klidu. Terapeut vytváří prostor, ve kterém se tělo může vrátit do svého přirozeného stavu rovnováhy a zdraví.

Pro koho je kraniosakrální terapie vhodná
Kraniosakrální terapie je vhodná pro klienty různého věku, od miminek, přes klienty v produktivním věku až po seniory. Účinná je dokonce i pro zvířata. Pro všechny, kteří chtějí podpořit své zdraví při konkrétních potížích, nebo jako prevenci. Nejčastěji ji vyhledávají lidé, které trápí dlouhodobé potíže, na které klasická medicína nenachází jasné vysvětlení nebo účinné řešení. Její výhodu je, že odbourává příčiny a tím i následky a posiluje imunitu.
Největší přínos má u těchto obtíží:
- Psychosomatické potíže
- Bolesti hlavy a migrény
- Bolesti zad, páteře a kloubů
- Stavy po úrazech a operacích
- Při zažívacích potížích
- Deprese, úzkostné stavy a neurotické obtíže
- Chronický stres, napětí a vyčerpání
- Chronická únava
- Poruchy spánku
- Hormonální nerovnováha a premenstruační syndrom, neplodnost
- Závratě a poruchy rovnováhy
- Hučení v uších a jiné ušní problémy
- Potíže s čelistním kloubem, dutinami
- Alergie
- Podpora při ADHD, koktání, nervech a ticích
- Pomoc při rekonvalescenci po mrtvici (nejdříve 3 měsíce po prodělání)
- Výhřezy plotének (i akutní stavy)
Kraniosakrální terapie se neprovádí při:
- Akutních úrazech (zlomeniny, krvácení)
- Akutních infekčních onemocněních
- Akutních zánětech
V případě, že se akutní potíže změní v chronické nebo se často vracejí, může být kraniosakrální terapie velmi účinnou podporou pro vaše tělo i psychiku.
Jak to u mě na terapii probíhá
Před samotným ošetřením si krátce popovídáme, abych zjistila, s čím přicházíte a co vás trápí. Poté si lehnete na záda na lehátko, oblečení v pohodlném oděvu. Pokud chcete, můžete se přikrýt dekou a podložit si hlavu nebo kolena polštářkem – důležité je, abyste se cítili maximálně pohodlně a v bezpečí. Při terapii můžete mít otevřené oči nebo zavřené a relaxovat.
Během terapie vás terapeut jemnými doteky na různých částech těla – včetně hlavy, obličeje, páteře nebo břicha – vede k hlubokému uvolnění. Dotek je lehký, ale velmi cílený. Terapeut naslouchá vašemu tělu, vnímá jeho rytmy a jemně podporuje proces uvolňování fyzických i emočních bloků. Někdy klienti během terapie usnou, jindy vnímají pocity tepla, mravenčení, proudění energie nebo se jim vybaví vzpomínky či emoce – jakákoliv reakce je v pořádku.
Samotné ošetření trvá přibližně 60 minut, ale délka se může lišit podle potřeby. Na závěr si můžeme popovídat o svých pocitech a dojmech, a pokud budete chtít, domluvit si další termín.
Jak často chodit, aby to mělo smysl
Obvykle se doporučuje docházet jednou za 1 až 3 týdny. Pokud řešíte dlouhodobé nebo chronické potíže, je vhodné počítat s více návštěvami, často 5 až 10 ošetření (s odstupem 2 týdnů). U některých klientů, kteří si chtějí udržet vnitřní rovnováhu a pečovat o sebe preventivně, se kraniosakrální terapie stává pravidelnou součástí jejich života – podobně jako masáž nebo jiná relaxační technika.
Vždy je klíčové naslouchat vlastnímu tělu a nebát se dát mu čas. Každé tělo má svůj rytmus uzdravování a kraniosakrální terapie ho respektuje.
Co je dobré vědět, než se rozhodnete skončit
Každé tělo má svůj vlastní čas, kdy je připraveno na změnu. Někdy úleva přijde hned, jindy je potřeba více ošetření, aby se procesy v těle rozběhly naplno. To, že po několika návštěvách zatím necítíte viditelný pokrok, neznamená, že se nic neděje – tělo pracuje uvnitř, i když to vědomě nevnímáte.
Z vlastní zkušenosti vím, že je škoda, když klienti terapii předčasně ukončí jen proto, že nevidí okamžitý výsledek. Každé ošetření má svůj význam, i když se výsledek projeví až s odstupem. Důvěra v tento přirozený proces je klíčem k hluboké a trvalé změně.
Pracuji i se psi a jinými zvířaty

Pracuji i se zvířaty – náš pes si terapii natolik oblíbil, že se při práci sám vrhá na lehátko.